Pikantna sałatka z ćwikłowych buraków była podobno ulubionym przysmakiem Mikołaja Reja. Jego przepis na ćwikłę z chrzanem przeczytałam niemal ze łzą wzruszenia, bo, jak się okazało, pan Mikołaj Rej nie gotował buraków, tylko piekł nie obrane, ponieważ takie są znacznie smaczniejsze. Ja sama od dawna właśnie tak przyrządzam buraki, piekę po prostu poukładane na blasze w piekarniku, nie obrane, nie owinięte w nic i niczym nie przykryte, i takimi burakami po wystudzeniu naprawdę można zajadać się bez jakichkolwiek dodatków.
Przepis sprzed 500 lat przytoczę Wam dla radości, a niżej podam przepis na ćwikłę, jaką przygotowałam tym razem ja sama.
„Nuż ćwikiełki w piec namotawszy a dobrze przypiekszy, nadobnie ochędożyć, w talerzyki nakrajać, także w faseczkę ułożyć, chrzanikiem, co najdrobniej ukrężawszy, przetrząsnąć, bo będzie długo trwała, także koprem włoskim, trochę przetłukszy, przetrząsać, a octem pokrapiać, a solą też trochę przesalać, tedy to jest tak osobny przysmak… bo i rosołek bardzo smaczny, i sama pani ćwikła będzie barzo smaczna i barzo nadobnie pachnęła”. Mikołaj Rej („W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” M.Lemnis, H.Vitry)
Moją ćwikłę przyrządziłam również z buraków pieczonych i świeżego chrzanu, zamiast octu użyłam soku z cytryny i zakwasu z buraków, nie dodałam w ogóle soli ani cukru, mamy tutaj więc 100% naturalnych składników – takiej ćwikły raczej nie kupicie w sklepie.
SKŁADNIKI
- 6-7 upieczonych wcześniej buraków (bez obierania, na blasze w piekarniku, przez 45-60 minut w 180 stopniach),
- 1 świeży korzeń chrzanu,
- sok z 1 cytryny,
- 1 szklanka kwasu buraczanego (przepis na zakwas podawałam tutaj: https://www.wszystkojestwglowie.pl/staropolski-naturalny-kwas-buraczany-zakwas-na-barszcz-czerwony/)
JAK ZROBIĆ
- Wystudzone buraki obrać i pokroić w najcieńsze, jak to możliwe, plasterki, pół-plasterki czy nawet ćwierć-plasterki, ewentualnie zetrzeć na szatkownicy do ogórków.
- Plastry ułożyć dość ciasno w słoiku, dodać starty na najdrobniejszych oczkach tarki cały korzeń chrzanu.
- Wycisnąć do słoika sok z całej cytryny i wszystko zalać kwasem buraczanym.
- Słoik zakręcić, potrząsnąć nim trochę i wstawić do lodówki na dzień-dwa.
Polecam po kilku godzinach odkręcić słoik i skosztować kwasu z buraków zaprawionego chrzanem ;)