[ Współpraca - wpisy na zamówienie ]

ALTERNATYWNY TRANSPORT. 3 odcinek serii „Punkt krytyczny”.

Pamiętacie mój wrześniowy wpis o 1 odcinku serii „Punkt krytyczny”, realizowanej przez Fundację WWF Polska? Za nami premiery dwóch kolejnych odcinków: „Energia z wiatru” (1.10) i „Alternatywny transport” (8.10), a już w najbliższą niedzielę będziemy mogli obejrzeć następną część, dlatego spieszę przypomnieć Wam o tych filmikach, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o projekcie.

Odcinki są 5-minutowe, więc ogląda się je bez znużenia, a wręcz z przyjemnością towarzyszącą odbiorowi głosu i postaci Marcina Dorocińskiego (też go lubicie, prawda?). Pierwszy film, pod tytułem „Rewolucja żywieniowa”, traktował o kwestii wyboru sposobu żywienia na co dzień i jego wpływie na środowisko, o szczegółach możecie przeczytać w moim poprzednim wpisie: https://www.wszystkojestwglowie.pl/rewolucja-zywieniowa-1-odcinek-serialu-punkt-krytyczny/. Dziś przybliżę Wam tematykę odcinka „Alternatywny transport”, który możecie potem obejrzeć klikając tutaj:

„Przez miliony lat to Natura regulowała klimat Ziemi, jednak później coś się zmieniło. Dzięki paliwom kopalnym zaczęliśmy przekształcać świat, aż w końcu zagroziliśmy planecie, na której żyjemy. Jedno jest pewne, nadszedł czas na zmiany” – tak zaczyna się każdy odcinek.

Te zmiany, których musimy dokonać, dotyczą nie tylko żywności i sposobów jej produkcji, rodzajów stosowanych diet, pochodzenia produktów, ale także ściśle związanych z żywnością środków transportu, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska o 5% silniej, niż sama jej produkcja.

„Polska importuje prawie 100% ropy, w większości z Rosji. Emitujemy gazy cieplarniane i zatruwamy powietrze, a rocznie na import ropy musimy wydawać około 50 miliardów złotych. Po polskich drogach jeździ już 20 milionów aut. Granice Warszawy przekracza dziennie prawie milion pojazdów, a miasto się korkuje. Na szczęście polskie samorządy uczą się i coraz częściej stawiają na komunikację publiczną. Dobrych wzorów dostarczają zachodnie metropolie, takie jak Berlin.”

Większość Niemców chodzi pieszo, jeździ rowerem albo korzysta z komunikacji miejskiej – jeżdżą tramwajami, pociągami regionalnymi, autobusami elektrycznymi, metrem, miejskimi samochodami elektrycznymi, rowerami miejskimi. Podróżując samochodem emitujemy bardzo dużo dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jeżdżąc rowerem lub chodząc pieszo jesteśmy zero-emisyjni.

Jako że jest nas już 7,5 miliarda ludzi na świecie, to jest 5-krotnie więcej, niż na początku XX wieku, transport miejski jest sprawą kluczową, ponieważ to w miastach mieszka połowa ludzkości. To miasta zużywają około 70% energii i to miasta odpowiadają za niemal 75% światowej emisji dwutlenku węgla. „Musimy odejść od paliw kopalnych. Zmiana w sektorze transportowym jest kluczowym krokiem w tym kierunku.”

Wyobraźcie sobie, że wiele spośród autobusów elektrycznych, jeżdżących w Berlinie, Hamburgu, Hanowerze, jest produkowanych w Polsce! To ekologiczne autobusy Solaris z fabryki pod Poznaniem. Autobusy te nie emitują żadnych zanieczyszczeń ani spalin, są ciche, przyjazne dla środowiska, więc również dla ludzi. Coraz więcej autobusów bateryjnych jeździ także po ulicach polskich miast. Może macie takie u siebie? U mnie niestety, czytałam tylko o jazdach testowych w pobliskim mieście, jednak na tym koniec.

„W Polsce planuje się milion pojazdów na prąd do 2025 roku. Ważne jednak, aby ten prąd pochodził z energii odnawialnej, inaczej zamiast czystego transportu będziemy mieli samochody na węgiel.” Energia odnawialna to m.in. energia z wiatru, jednak w Polsce, kraju opartym do tej pory głównie na energii z węgla, przestawienie się na alternatywne jej źródła nie jest proste, mimo że nie brakuje nam wykształconych, kreatywnych i potrafiących robić biznesy ludzi.

Świat stawia na zieloną energię, zmiany w Polsce również muszą nastąpić. Rozmawiajcie o tym z rodziną i znajomymi, a już w najbliższą niedzielę 15 października oglądajcie w Internecie kolejny odcinek serii, tym razem o energii w naszych domach.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie www.energiaodnowa.pl, a wszystkie dotychczasowe odcinki na http://energiaodnowa.pl/pl/odcinki/, podajcie dalej!

Sylwia Falkiewicz

  

Print Friendly, PDF & Email
Tags: , , , , ,

Wszystko jest w głowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *