[ Ciasta i inne słodkości ]

WANILIOWE CIASTO Z GRUSZKAMI

Pokazałam wczoraj na facebooku nasze popołudniowe ciasto z gruszkami i wywołało ono tyle reakcji, że aż prosi się o pamiątkowy wpis tutaj.

To ciasto to najprostszy przepis na ciacho z owocami, którego fenomen polega na tym, że w zależności od użytych owoców i wykończenia za każdym razem smakuje inaczej.

Podstawowy przepis to:

SKŁADNIKI

 • 2 szklanki mąki pszennej,
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
 • 1/2 szklanki cukru,
 • 1/2 szklanki oleju (kokosowego oczyszczonego roztopionego),
 • 1/2 szklanki mleka sojowego waniliowego (przy braku mleka może być i woda),
 • dodatkowo 2 łyżeczki  cukru waniliowego, jeśli chcemy, by ciasto było jeszcze bardziej waniliowe,
 • sok z połówki cytryny,
 • GRUSZKI – 2 duże sztuki.

JAK ZROBIĆ

 • Zacząć od nagrzewania piekarnika – 180 stopni, pieczenie góra-dół.
 • Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem,
 • wymieszać olej z mlekiem i sokiem z cytryny, wlać do mąki, wymieszać – ciasto jest dość gęste, więc trzeba się trochę napracować, ale nie dolewajcie więcej płynu, jeśli nie chcecie zakalca, ponieważ owoce też jeszcze puszczą sok.
 • Przełożyć ciasto do formy, powciskać w nie pokrojone owoce – moje gruszki zostały pokrojone na ósemki,
 • posypać całość łyżeczką lub dwoma cukru,
 • piec ok. 30 minut (ale jeśli macie słaby piekarnik, można przetrzymać 10 minut więcej, najlepiej sprawdzić ciasto patyczkiem w samym środku).
 • Po przestudzeniu ciasta polecam miejsca, w których są gruszki, posypać delikatnie mieszanką cukru z cynamonem albo od razu do ciasta dodać cynamon. Można użyć też cukru pudru albo oblać ciasto czekoladą, co kto lubi :)
 • Zamiast gruszek można użyć jabłek, truskawek, rabarbaru, śliwek, wiśni, na co akurat jest sezon i chęć.

A skoro macie już szybkie i proste ciasto na niedzielę pozwolę sobie przypomnieć po raz ostatni o filmie, który promuję tutaj ostatnimi czasy -“Punkt krytyczny – Energia OdNowa” – TO JUŻ DZIŚ, 15 MAJA,  PREMIERA W WARSZAWIE, KINOTEKA PKIN, GODZINA 15.00.

Oto jak przedstawiają go twórcy filmu:

„Punkt krytyczny – Energia odNowa” to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film odpowiada też na pytania: czy można poradzić sobie ze smogiem, jaki jest ślad węglowy pomidora i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca też uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także proponuje rozwiązania dotyczące tego, jak możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą i zarówno dla Polski, jak i dla nas samych jest to Punkt Krytyczny.

Więcej informacji o filmie:

Twórcami dokumentu są Fundacja WWF Polska, partnerzy projektu Energia odNowa oraz stacja Discovery Channel Polska. Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych, takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który po raz kolejny bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na tak dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach. Oprócz pokazów podczas festiwalu film będzie można zobaczyć jeszcze w ośmiu polskich miastach i dwóch za granicą. Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl. Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. Odcinki serii dokumentalnej będzie można zobaczyć na antenie Discovery Polska już jesienią.

Film i serial „Punkt krytyczny – Energia odNowa” powstały w ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację WWF Polska „Energia odNowa”. Nasza produkcja ma w przejrzysty sposób pokazać, że jesteśmy w epicentrum zmian prowadzących do świata bardziej przyjaznego dla klimatu – mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i koordynator kampanii w WWF. – Chcemy, aby Polacy dowiedzieli się i zrozumieli co się wokół nich dzieje oraz jaki wpływ ma każdy z nas na ochronę klimatu. Celem kampanii jest pokazanie, że prowadzenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych innowacji, będzie korzystne dla nas samych – dodaje Adamczewski.

Produkcja filmowa jest częścią projektu „Energia odNowa”. Partnerami przedsięwzięcia są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication, która od 2010 roku wspiera komunikacyjnie projekty związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Zastanawiacie się może, czy nas, tutaj w Polsce, te światowe problemy ekologiczne naprawdę dotyczą? To jeden z mitów, które chce obalić film:

Anomalie pogodowe bardziej kojarzą się z huraganami i powodziami w odległych częściach świata. Jednak zmiana klimatu ma także wpływ na polską rzeczywistość. Dwa ostatnie 10-lecia XX wieku i pierwsza dekada XXI wieku były najcieplejszymi okresami w historii obserwacji w Polsce. Rok 2015 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce. Wzrost temperatury powietrza daje się zauważyć we wszystkich porach roku. Od roku 1981 ma miejsce zauważalny wzrost temperatur ekstremalnych. W parze z nimi notuje się także nasilenie ekstremalnych warunków klimatycznych, które zmieniają dynamikę klimatu w Polsce. Od lat 90-tych w naszym kraju pojawiają się fale upałów, gdzie temperatura powietrza przekracza trzydzieści stopni i utrzymuje się co najmniej 3 dni. Na większości obszarów Polskich zmniejsza się liczba dni mroźnych. Zmienia się także struktura opadów w naszym kraju. Zwiększa się liczba dni z bardzo dużymi opadami, gdzie na dobę spada 50 mm lub więcej wody, jednocześnie wydłuża się okres całkowicie bezdeszczowy lub z bardzo małymi opadami. Powoduje to coraz częstsze susze. W XX wieku wystąpiły one już 24 razy, natomiast w latach 2001–2011 byliśmy świadkami aż 9 susz występujących w różnych okresach roku.

Poza wspomnianymi zjawiskami dają się zaobserwować coraz częstsze, bardzo silne wiatry trwające wiele godzin lub nawet kilka dni. Szkwały i trąby powietrzne kiedyś zdarzały się  średnio 6 razy rocznie, przy czym w latach 2008–2010 ich częstotliwość wzrosła od 7 do nawet 20 w ciągu roku. Łączną wartość strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju w latach 2001-2011 oszacowano na około 90 mld zł.

Inne mity na temat Odnawialnych Źródeł Energii, z którymi chce rozprawić się Energia OdNowa to m.in.

 • Smog w polskich miastach to wymyślony problem
 • Codzienne wybory konsumenckie nie mają wpływu na klimat
 • Zmiana klimatu na świecie nie ma wpływu na polską rzeczywistość
 • Głównymi trucicielami powietrza są duże fabryki i samochody
 • Samochody emitują największą ilość CO2 do atmosfery
 • Samochody hybrydowe są lepsze dla środowiska
 • Energia odnawialna jest droga
 • Energia odnawialna jest zawodna
 • OZE są szkodliwe dla środowiska
 • OZE nie jest w stanie zastąpić paliw kopalnych

Zainteresowani? Kto nie jest z Warszawy, może obejrzeć film na jednym z pokazów w innych miastach:

 • w poniedziałek 22 maja w Krakowie,
 • we wtorek 23 maja w Katowicach,
 • w środę 24 maja we Wrocławiu,
 • w czwartek 25 maja w Poznaniu,
 • w piątek 26 maja w Łodzi,
 • w poniedziałek 29 maja w Szczecinie,
 • we wtorek 30 maja w Gdańsku,
 • w środę 31 maja w Bydgoszczy.

Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie http://energiaodnowa.pl/pl/, polecam i do zobaczenia na pokazie w Katowicach!

Print Friendly, PDF & Email
Tags: , , , , , , ,

Wszystko jest w głowie

3 Comments

 1. Jutro biore się za ciasto:) Poproszę tylko podać wymiary foremki:)

  1. Ja piekę wszystkie ciasta w okrągłej foremce o średnicy 24 cm.

   Na przyszłość drodzy Czytelnicy pamiętajcie proszę o tym, że nie jestem na blogu 24 godziny na dobę, a zwłaszcza nie oczekujcie natychmiastowej odpowiedzi na pytania zadane w czasie weekendu, kiedy staram się odpocząć od komputera i internetu po całym tygodniu niemal stałego podłączenia. Chętnie odpowiem i pomogę od razu zawsze, kiedy mogę, ale nie w piątek wieczorem, ok? Pozdrawiam serdecznie!

 2. Niestety u mnie nie wyszło. Pierwszy problem to ciasto nawet nie było gęste a było zupełnie suche, bardziej nawet niż na kruche ciasto. Po dodaniu trochę więcej mleka do gęstości, że trzeba było paluchem ściągać do foremki, piekłam pół godziny. Było kompletnie surowe.

Send a Comment

Your email address will not be published.